با پیشرفت تکنولوژی و علم معماری ساخت ساختمان های بلند و آسمان خراش ها امری عادی شد. ولی ساکنان این ساختمان ها پس از گذشت چندین سال با مشکلی که مواجه می شوند تمیز کردن نمای ساختمان و یا پنجره های شیشه ای ( نماشویی ) به کار رفته در آن است .

در این باره باید توجه داشت که تا قبل از سال 1950 میلادی که در ساخت ساختمان ها از پنجره استفاده می شد نما شویی ساختمان ها نسبتا ساده و آسان بود ولی پس از سال 1950 میلادی به با تبدیل شدن شیشه به عنوان دیوار یا نمای ساختمان که برای تمییز کردن نما نیاز به دسترسی از خارج بود ، نسبتا نماشویی را پیچیده تر کرد .

تعریف نما شویی

نماشویی عبارت است از شستن و پاک کردن نمای آسمان خراش ها و نمای ساختمان های بلند که به آسانی نمی توان برای نظافت و تمیز کردن آن ها از روش های خاصی استفاده نمود .

در انجام عملیات نماشویی اشخاص با مهارت با استفاده و بهره گیری از کمربند های ایمنی و طناب و … می تواند به ارتفاعات ساختمان ها بروند و قسمت های دلخواه را پاک نمایند .

توجه داشته باشید که جنس به کار رفته در نما و ارتفاع آناز اهم موضوعات در امر نماشویی هستند چرا که ممکن است نمای شما از جنس آجر باشد و یا اینکه نه کاملا از شیشه باشد پس نماشویی شیشه یا نماشویی کامپوزیت  با توجه به نوع نمای ساختمان ابزاری که برای پاک کردن آن از آنها بهره خواهیم برد متفاوت و متنوع خواهد بود .

کاربرد نانو در نماشویی

بهره بردن از مواد شوینده نانو در امر نماشویی بسیار مفید و پر کاربرد است .

به نحوی که همه شرکت هایی که در این کار فعالیت دارند از مواد نانو در امر نماشویی استفاده می کنند .

این شوینده ها خیلی بهتر و باکیفیت تر از مواد شوینده معمولی نماهای ساختمان ها را تمیز می کنند .

هدف اصلی از به کارگیری مواد شوینده نانو در این کار تمیزی و رفع آلودگی های نمای ساختمان ها می باشد .

از دیگر مزیت های استفاده از نماشویی های نانو مدت زمان بیشتر ماندگاری تمیزی است . توجه داشته باشید که ماندگاری این هم نسبت به روش های قدیمی در نما شویی فقط 20 درصد افزایش یافته است نه زیاد .

دلیل نما شویی

از جمله مهم ترین دلایل نما شویی می توان به حفظ نما از آلودگی ها و آسیب های نما وقتی که غبار و دوده روی سطح نما متراکم می شود اشاره کرد .

که جلوه ای سیاه به ساختمان ها می دهد .

باران های اسیدی می توانند نمای هر ساختمانی را دچار آسیب نمایند و خسارات بسیاری را ایجاد نمایند که در جهت مقابله با آنها در شستوشو از مواد نانو و پلیش استفاده می گردد .

عوامل تاثیرگذار بر نما شویی

از جمله عوامل تاثیرگذار بر نماشویی می توان به موارد ذیل اشاره کرد که عبارتند از :

1 – ارتفاع ساختمان ها

که علاوه بر تاثیر بر هزینه ها مدت زمان تمیز کردن را نیز افزایش می دهد .

2 – جنس نما

اینکه جنس نما از چیست یک عامل مهم برای تیم عملیات اجرائی است

چراکه همانطور که قبلا هم گفتیم این عوامل در به کارگیری ابزارهای مختلف و روش های مختلف برای نماشویی خواهد انجامید .